2018 Swimming Schedule

Thursday, May 24, 2018

2018 RESULTS:

CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO THE FOLLOWING MEDALISTS:

55+ Sprint - 50 m - Gold:                 Pam Williams

55+ Prediction - 200 m - Gold:        Pam Williams

65+ Sprint - 25 m - Gold:                 J. C. Coqu

65+ Sprint - 25 m - Silver:               Robert Barnes

65+ Sprint - 25 m - Gold:                 Pam Williams

65+ Prediction - 100 m - Gold:        Robert Barnes

65+ Prediction - 100 m - Silver:      J. C. Coqu

65+ Prediction - 100 m - Bronze:    Bill Harri

65+ Prediction - Gold:                     Pam Williams

75+ Sprint - 25 m - Gold:                 Bill Leggette

75+ Sprint - 25 m - Silver:               Lionel Ownsworth

75+ Sprint - 25 m - Bronze:             Bill Harris

75+ Sprint - 25 m - Gold:                 Felicity Corelli

75+ Sprint - 25 m - Silver:               Elizabeth Ownsworth

75+ Prediction - 100 m - Gold:        Felicity Corelli

Registration / Check-In:  10 am

 

Convenor: Lori Wills

Phone: 905-885-2474 Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Open Sprint Division (Single Race, Any Stroke): 55+ (50meters), 65+ (25meters), 75+ (25meters)

Prediction Division (Single Race, Any Stroke): 55+ (200meters), 65+ (100meters)

You can compete in both Prediction and Open Sprint events at the District competition.

District Games Eligibility: Any person 55+ living in District12 - KawarthaLakes/Peterborough/Northumberland counties.

Venue: Jack Burger Sports Complex

Location: 60 Highland Dr, Port Hope, ON L1A 4B3

Website: Jack Burger Sports Complex

 

Gold, Silver & Bronze medals will be presented at this event.  Gold medalists may have the opportunity to represent District 12 at the 55+ Ontario Games in Mississauga August 10-12, 2018.  Participants may compete in only one division at the Central Region 55+ Games.

 

 

OSGA Technical Information and Guidelines: Swimming

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
2017 RESULTS
 
55+ GOLD 200m Prediction - Bob Barnes
 
65+ GOLD 100m Prediction - Jean-Claude Coqu
 
75+ GOLD 100m Prediction - Bill Leggette
75+ SILVER 100m Prediction - Herman Vanderveen
75+ BRONZE 100m Prediction - Paul Hay
 
75+ GOLD 25m Sprint - Bill Leggette
75+ SILVER 25m Sprint - Paul Hay
75+ BRONZE 25m Sprint - Larry Flood
 
Congratulations to all the participants and winners!